Assessed value
$1,314,810
$1,169,490 bldg · $142,660 land
Acreage
3.11 ac
$422,768 / ac
Land use
Residential
C
Year built
2008
4,120 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Custom Design
- Year built
- 2008
- Living area
- 4,120 sqft · 1.8 stories
- Exterior
- Stucco
- Heat
- Forced Hot Air · Propane Gas
Recorded sales
May 3, 2013
— VALERI ROCCO
Bk/Pg 0117/0825
Dec 18, 2012
— ROBAR GENERAL FUNDING CORP
Bk/Pg 0116/0704
Mar 6, 2007
— CONNOLLY DONNA E
Bk/Pg 0103/0028
Oct 6, 2005
— NOCITO FRANK
Bk/Pg 0098/1127
Sep 7, 2000
— KOTOS MICHAEL A
Bk/Pg 0077/0955
More on Transylvania Rd
4 TRANSYLVANIA RD
$5,460 · 0.65 ac
8 TRANSYLVANIA RD
$537,110 · 3.01 ac · Built 1992
18 TRANSYLVANIA RD
$398,720 · 3.02 ac · Built 1996
24 TRANSYLVANIA RD
$380,940 · 3.05 ac · Built 1997
32 TRANSYLVANIA RD
$631,750 · 3.06 ac · Built 1992
34 TRANSYLVANIA RD
$474,320 · 5.09 ac · Built 1992
36 TRANSYLVANIA RD
$349,650 · 4.7 ac · Built 1973
39 TRANSYLVANIA RD
$358,330 · 3.11 ac · Built 2000