Skip to main content

Parcel · Map 32 · Block 016

8 TRANSYLVANIA RD

Owner: SANFILIPPO DENISE M

Assessed value

$537,110

$432,040 bldg · $105,070 land

Acreage

3.01 ac

$178,442 / ac

Land use

Residential

C

Year built

1992

3,387 sqft

Owner mailing

Roxbury, CT

Building

Style
Colonial
Year built
1992
Living area
3,387 sqft · 2.0 stories
Exterior
Clapboards
Heat
Forced Hot Air · Oil

Recorded sales

  1. Nov 22, 1994

    SANFILIPPO DENISE M

    Bk/Pg 0063/0484

    $375,000

More on Transylvania Rd

View source assessor card