Assessed value
$188,440
$75,250 bldg · $107,520 land
Acreage
6.98 ac
$26,997 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1967
936 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Cape
- Year built
- 1967
- Living area
- 936 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Aluminum Siding
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Mar 8, 2019
— CROWLEY RICHARD
Bk/Pg 0127/0383
May 1, 1981
— CROWLEY RICHARD & LUZ N
Bk/Pg 0039/0864
More on Southbury Rd
3 SOUTHBURY RD
$817,390 · 2 ac · Built 1796
4 SOUTHBURY RD
$393,960 · 2.09 ac · Built 1770
8 SOUTHBURY RD
$376,250 · 1.89 ac · Built 1790
9 SOUTHBURY RD
$206,710 · 1.04 ac · Built 1830
13 SOUTHBURY RD
$319,340 · 2.49 ac · Built 1923
20 SOUTHBURY RD
$266,000 · 1.7 ac · Built 1800
21 SOUTHBURY RD
$230,020 · 2.5 ac · Built 1930
23 SOUTHBURY RD
$215,600 · 0.5 ac · Built 1840