Assessed value
$473,760
$369,460 bldg · $104,300 land
Acreage
4.17 ac
$113,612 / ac
Land use
Residential
C
Year built
2008
2,752 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Cape
- Year built
- 2008
- Living area
- 2,752 sqft · 1.8 stories
- Exterior
- Vinyl Siding
- Heat
- Hot Water · Propane Gas
Recorded sales
Jul 10, 2007
— SCHNEIDER ROSALINDA J & MICHAEL C
Bk/Pg 0104/0053
Dec 17, 1999
— ALWORTH KEVIN B JR & LUCIA A JR
Bk/Pg 0076/0255
More on Southbury Rd
3 SOUTHBURY RD
$817,390 · 2 ac · Built 1796
4 SOUTHBURY RD
$393,960 · 2.09 ac · Built 1770
8 SOUTHBURY RD
$376,250 · 1.89 ac · Built 1790
9 SOUTHBURY RD
$206,710 · 1.04 ac · Built 1830
13 SOUTHBURY RD
$319,340 · 2.49 ac · Built 1923
20 SOUTHBURY RD
$266,000 · 1.7 ac · Built 1800
21 SOUTHBURY RD
$230,020 · 2.5 ac · Built 1930
23 SOUTHBURY RD
$215,600 · 0.5 ac · Built 1840