Assessed value
$404,180
$222,390 bldg · $129,500 land
Acreage
5.92 ac
$68,274 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1987
1,916 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Ranch
- Year built
- 1987
- Living area
- 1,916 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Electric Baseboard · Electric
Recorded sales
Nov 5, 2021
— APPLE JOHN MATTHEW III
Bk/Pg 0133/0745
Aug 19, 1994
— CLOUTIER DONNA M & NORMAND J
Bk/Pg 0063/0032
More on Transylvania Rd
4 TRANSYLVANIA RD
$5,460 · 0.65 ac
8 TRANSYLVANIA RD
$537,110 · 3.01 ac · Built 1992
18 TRANSYLVANIA RD
$398,720 · 3.02 ac · Built 1996
24 TRANSYLVANIA RD
$380,940 · 3.05 ac · Built 1997
32 TRANSYLVANIA RD
$631,750 · 3.06 ac · Built 1992
34 TRANSYLVANIA RD
$474,320 · 5.09 ac · Built 1992
36 TRANSYLVANIA RD
$349,650 · 4.7 ac · Built 1973
39 TRANSYLVANIA RD
$358,330 · 3.11 ac · Built 2000