Assessed value
$312,550
$137,970 bldg · $158,620 land
Acreage
3.13 ac
$99,856 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1992
1,404 sqft
Owner mailing
33 RIVER RD, ROXBURY, CT 06783
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Cape
- Year built
- 1992
- Living area
- 1,404 sqft · 1.5 stories
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Dec 19, 2023
— RIVERBANK HOUSING LLC
Bk/Pg 0136/0848
Nov 6, 2009
— MCKINNEY LAURA
Bk/Pg 0109/0349
Jul 18, 2000
— LAWRENIA JOHN G & LISA A
Bk/Pg 0077/0701
Jul 23, 1992
— MILLER DAVID B SR
Bk/Pg 0058/0186
More on Sentry Hill Rd
10 SENTRY HILL RD
$421,540 · 5.15 ac · Built 1978
16 SENTRY HILL RD
$2,129,750 · 16.71 ac · Built 1989
24 SENTRY HILL RD
$374,430 · 6.95 ac · Built 1970
29 SENTRY HILL RD
$552,650 · 4.36 ac · Built 1978
30 SENTRY HILL RD
$376,390 · 3 ac · Built 1980
33 SENTRY HILL RD
$717,080 · 3.01 ac · Built 2002
42 SENTRY HILL RD
$712,110 · 3.54 ac · Built 1957
52 SENTRY HILL RD
$1,132,320 · 4.49 ac · Built 1989