Assessed value
$712,110
$497,140 bldg · $162,050 land
Acreage
3.54 ac
$201,161 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1957
3,541 sqft
Owner mailing
C/O SHERVIN & MELISSA KAMKAR TRUSTEES, 42 SENTRY HILL RD, ROXBURY, CT 06783
Building
- Style
- Traditional
- Year built
- 1957
- Living area
- 3,541 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboards/Wood Shingles
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Jun 25, 2020
— KAMKAR LIVING TRUST THE
Bk/Pg 0129/0921
Jun 25, 2020
— KAMKAR MELISSA ANN & SHERVIN
Bk/Pg 0129/0909
Aug 6, 2019
— KAMKAR MELISSA ANN & SHERVIN AS TRUSTEES
Bk/Pg 0128/0176
Jun 11, 2019
— KAMKAR MELISSA & SHERVIN
Bk/Pg 0127/1124
Sep 28, 2007
— PALMER TIMOTHY & PAMELA
Bk/Pg 0104/0656
Feb 4, 2003
— FLOR BRADAIGH O'F
Bk/Pg 0086/1052
Dec 3, 1996
— POTTS OLTA S
Bk/Pg 0067/0707
More on Sentry Hill Rd
10 SENTRY HILL RD
$421,540 · 5.15 ac · Built 1978
16 SENTRY HILL RD
$2,129,750 · 16.71 ac · Built 1989
24 SENTRY HILL RD
$374,430 · 6.95 ac · Built 1970
29 SENTRY HILL RD
$552,650 · 4.36 ac · Built 1978
30 SENTRY HILL RD
$376,390 · 3 ac · Built 1980
33 SENTRY HILL RD
$717,080 · 3.01 ac · Built 2002
52 SENTRY HILL RD
$1,132,320 · 4.49 ac · Built 1989
62 SENTRY HILL RD
$1,503,110 · 12.34 ac · Built 1870