Assessed value
$509,390
$210,560 bldg · $297,780 land
Acreage
9.58 ac
$53,172 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1971
2,104 sqft
Owner mailing
Fort Lee, NJ
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Cape
- Year built
- 1971
- Living area
- 2,104 sqft · 1.5 stories
- Exterior
- Clapboards/Wood Shingles
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Oct 24, 2000
— CHO DEUK H & MOON J
Bk/Pg 0077/1193
Mar 30, 1995
— APGAR CHRISTOPHER L & ELIZABETH A
Bk/Pg 0064/0078
More on Painter Hill Rd
6 PAINTER HILL RD
$1,085,840 · 6.03 ac · Built 1882
20 PAINTER HILL RD
$370,300 · 25.7 ac
23 PAINTER HILL RD
$416,570 · 3 ac · Built 1990
31 PAINTER HILL RD
$314,790 · 3.05 ac · Built 1986
37 PAINTER HILL RD
$445,620 · 2.62 ac · Built 1987
91 PAINTER HILL RD
$2,291,520 · 51.1 ac · Built 1850
102 PAINTER HILL RD
$2,315,530 · 94.9 ac · Built 1950
154 PAINTER HILL RD
$626,780 · 4.52 ac · Built 2001