Assessed value
$279,930
$100,940 bldg · $154,840 land
Acreage
5.81 ac
$48,181 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1952
1,205 sqft
Owner mailing
255 SOUTHBURY RD, ROXBURY, CT 06783
Building
- Style
- Ranch
- Year built
- 1952
- Living area
- 1,205 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Wood Shingles
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Jul 23, 2015
— GARDELLA DUANE M REVOCABLE TRUST
Bk/Pg 0121/1014
Jan 17, 2012
— GARDELLA DUANE
Bk/Pg 0114/0457
Aug 21, 2007
— GARDELLA DUANE M
Bk/Pg 0104/0340
Jun 23, 2000
— GARDELLA DUANE M
Bk/Pg 0077/0586
Jan 6, 2000
— GARDELLA JOAN M & DUANE M
Bk/Pg 0076/0369
More on Southbury Rd
3 SOUTHBURY RD
$817,390 · 2 ac · Built 1796
4 SOUTHBURY RD
$393,960 · 2.09 ac · Built 1770
8 SOUTHBURY RD
$376,250 · 1.89 ac · Built 1790
9 SOUTHBURY RD
$206,710 · 1.04 ac · Built 1830
13 SOUTHBURY RD
$319,340 · 2.49 ac · Built 1923
20 SOUTHBURY RD
$266,000 · 1.7 ac · Built 1800
21 SOUTHBURY RD
$230,020 · 2.5 ac · Built 1930
23 SOUTHBURY RD
$215,600 · 0.5 ac · Built 1840