Assessed value
$549,360
$364,140 bldg · $185,220 land
Acreage
7.89 ac
$69,627 / ac
Land use
Residential
C
Year built
2001
2,912 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 2001
- Living area
- 2,912 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Vinyl Siding
- Heat
- Hot Water · Solar
Recorded sales
Jul 26, 2007
— ALWORTH LUCIA A
Bk/Pg 0104/0191
Dec 17, 1999
— ALWORTH KEVIN B JR & LUCIA A JR
Bk/Pg 0076/0255
Jan 16, 1980
— GARRITY DONALD
Bk/Pg 0038/0521
More on Southbury Rd
3 SOUTHBURY RD
$817,390 · 2 ac · Built 1796
4 SOUTHBURY RD
$393,960 · 2.09 ac · Built 1770
8 SOUTHBURY RD
$376,250 · 1.89 ac · Built 1790
9 SOUTHBURY RD
$206,710 · 1.04 ac · Built 1830
13 SOUTHBURY RD
$319,340 · 2.49 ac · Built 1923
20 SOUTHBURY RD
$266,000 · 1.7 ac · Built 1800
21 SOUTHBURY RD
$230,020 · 2.5 ac · Built 1930
23 SOUTHBURY RD
$215,600 · 0.5 ac · Built 1840