Assessed value
$545,580
$300,790 bldg · $193,970 land
Acreage
13.49 ac
$40,443 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1999
2,404 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 1999
- Living area
- 2,404 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Vinyl Siding
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Aug 29, 2025
— MCCORMACK JACKSON & SHAY
Bk/Pg 0138/1176
Feb 20, 2020
— LASKY JENNIFER A
Bk/Pg 0129/0145
May 28, 2002
— LASKY FRANK J & JENNIFER A
Bk/Pg 0083/0857
Oct 16, 1997
— LASKY FRANK J
Bk/Pg 0069/0921
Oct 1, 1981
— GONTHIER LAURIE G
Bk/Pg 0040/0083
More on Mallory Rd
8 MALLORY RD
$2,097,690 · 6.05 ac · Built 1987
11 MALLORY RD
$94,640 · 4.27 ac
18 MALLORY RD
$955,850 · 4 ac · Built 1750
36 MALLORY RD
$301,560 · 20.4 ac · Built 2022
41 MALLORY RD
$726,740 · 3 ac · Built 1987
44 MALLORY RD
$277,550 · 3 ac · Built 1985
53 MALLORY RD
$411,250 · 3 ac · Built 1998
54 MALLORY RD
$296,310 · 3 ac · Built 1985