Assessed value
$434,700
$295,960 bldg · $135,240 land
Acreage
5.35 ac
$81,252 / ac
Land use
Residential
C
Year built
2023
2,040 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Ranch
- Year built
- 2023
- Living area
- 2,040 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Other
- Heat
- Forced Hot Air · Propane Gas
Recorded sales
Jul 13, 2021
— SAAVEDRA NATASHA PEREZ &
Bk/Pg 0132/0936
Jun 30, 2015
— SMITH JEFFREY J
Bk/Pg 0121/0913
Mar 21, 2002
— SMITH JEFFREY & AYLENE L
Bk/Pg 0082/0956
Sep 4, 1986
— GONTHIER LAURIE G
Bk/Pg 0047/0053
More on Southbury Rd
3 SOUTHBURY RD
$817,390 · 2 ac · Built 1796
4 SOUTHBURY RD
$393,960 · 2.09 ac · Built 1770
8 SOUTHBURY RD
$376,250 · 1.89 ac · Built 1790
9 SOUTHBURY RD
$206,710 · 1.04 ac · Built 1830
13 SOUTHBURY RD
$319,340 · 2.49 ac · Built 1923
20 SOUTHBURY RD
$266,000 · 1.7 ac · Built 1800
21 SOUTHBURY RD
$230,020 · 2.5 ac · Built 1930
23 SOUTHBURY RD
$215,600 · 0.5 ac · Built 1840