Assessed value
$643,090
$398,650 bldg · $231,000 land
Acreage
6.37 ac
$100,956 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1964
3,196 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Cape
- Year built
- 1964
- Living area
- 3,196 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Forced Hot Air · Propane Gas
Recorded sales
Feb 4, 2020
— GARGUILO LAWRENCE W & MARGARET B
Bk/Pg 0128/1228
Jun 12, 1998
— GOODRICH CAROLYN B
Bk/Pg 0071/0934
Jan 22, 1998
— GOODRICH CAROLYN B
Bk/Pg 0070/0640
Jun 23, 1983
— PRINCE ALLEN & VIVIEN
Bk/Pg 0041/0694
More on Apple Ln
7 APPLE LN
$381,570 · 10.52 ac · Built 1954
17 APPLE LN
$343,700 · 2.5 ac · Built 1960
18 APPLE LN
$482,020 · 16.02 ac · Built 2017
27 APPLE LN
$2,453,220 · 50.45 ac · Built 1988
28 APPLE LN
$442,610 · 5.99 ac · Built 1967
29 APPLE LN
$340,760 · 4.2 ac · Built 1987
30 APPLE LN
$858,690 · 3.01 ac · Built 2020
31 APPLE LN
$318,080 · 2 ac · Built 1948