Assessed value
$110,180
$110,180 land
Acreage
7.84 ac
$14,054 / ac
Recorded sales
Feb 27, 1997
— CAVA GREGORY J & MARTHA WAKEMAN
Bk/Pg 0068/0233
Aug 29, 1991
— HESS RICHARD C ESTATE
Bk/Pg 0056/0616
More on Southbury Rd
3 SOUTHBURY RD
$817,390 · 2 ac · Built 1796
4 SOUTHBURY RD
$393,960 · 2.09 ac · Built 1770
8 SOUTHBURY RD
$376,250 · 1.89 ac · Built 1790
9 SOUTHBURY RD
$206,710 · 1.04 ac · Built 1830
13 SOUTHBURY RD
$319,340 · 2.49 ac · Built 1923
20 SOUTHBURY RD
$266,000 · 1.7 ac · Built 1800
21 SOUTHBURY RD
$230,020 · 2.5 ac · Built 1930
23 SOUTHBURY RD
$215,600 · 0.5 ac · Built 1840