Assessed value
$440,860
$206,920 bldg · $224,000 land
Acreage
5.5 ac
$80,156 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1959
2,309 sqft
Owner mailing
Apple, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Cape
- Year built
- 1959
- Living area
- 2,309 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Wood Shingles
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Aug 2, 1994
— CLAIR TIMOTHY M & KATHRYN W
Bk/Pg 0062/0894
Jun 23, 1994
— BALDWIN HELEN B ESTATE
Bk/Pg 0062/0653
Sep 22, 1992
— BALDWIN HELEN B
Bk/Pg 0058/0569
Mar 28, 1967
— BALDWIN HELEN B & HANSON W
Bk/Pg 0028/0262
More on Apple Ln
7 APPLE LN
$381,570 · 10.52 ac · Built 1954
17 APPLE LN
$343,700 · 2.5 ac · Built 1960
18 APPLE LN
$482,020 · 16.02 ac · Built 2017
27 APPLE LN
$2,453,220 · 50.45 ac · Built 1988
28 APPLE LN
$442,610 · 5.99 ac · Built 1967
29 APPLE LN
$340,760 · 4.2 ac · Built 1987
30 APPLE LN
$858,690 · 3.01 ac · Built 2020
31 APPLE LN
$318,080 · 2 ac · Built 1948