Assessed value
$513,170
$405,650 bldg · $107,520 land
Acreage
1.78 ac
$288,298 / ac
Land use
Residential
A
Year built
2017
2,971 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 2017
- Living area
- 2,971 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Vinyl Siding
- Heat
Recorded sales
Apr 8, 2021
— ARIFIAN FAITH A & ANDREW BENNETT
Bk/Pg 0131/1087
May 6, 2016
— CORBO FAITH A &
Bk/Pg 0122/1226
Mar 3, 2016
— MITB LLC
Bk/Pg 0122/0928
Jul 2, 2015
— MITB LLC
Bk/Pg 0121/0923
Jul 2, 2015
— HORRIGAN WILLIAM JR
Bk/Pg 0121/0921
Mar 26, 1992
— HOUCK JANE M
Bk/Pg 0057/0449
More on Hemlock Rd
2 HEMLOCK RD
$322,490 · 1.26 ac · Built 1870
3 HEMLOCK RD
$819,280 · 4.65 ac · Built 1867
12 HEMLOCK RD
$366,240 · 2.32 ac · Built 1956
17 HEMLOCK RD
$1,172,080 · 19.46 ac · Built 1987
23 HEMLOCK RD
$605,010 · 19.12 ac · Built 2002
26 HEMLOCK RD
$472,150 · 3.43 ac · Built 1972
27 HEMLOCK RD
$275,940 · 1.2 ac · Built 1950
28 HEMLOCK RD
$397,530 · 3.05 ac · Built 1974