Assessed value
$600,460
$403,550 bldg · $196,910 land
Acreage
3.01 ac
$199,488 / ac
Land use
Residential
A
Year built
1979
3,180 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 1979
- Living area
- 3,180 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Jan 26, 2024
— HURD WILLIAM L
Bk/Pg 0136/0922
Nov 1, 2023
— HURD DOROTHEA A ESTATE & HURD WILLIAM L
Bk/Pg 0136/0687
Aug 31, 2023
— HURD DOROTHEA A ESTATE & HURD WILLIAM L
Bk/Pg 0136/0475
More on Hemlock Rd
2 HEMLOCK RD
$322,490 · 1.26 ac · Built 1870
3 HEMLOCK RD
$819,280 · 4.65 ac · Built 1867
12 HEMLOCK RD
$366,240 · 2.32 ac · Built 1956
17 HEMLOCK RD
$1,172,080 · 19.46 ac · Built 1987
23 HEMLOCK RD
$605,010 · 19.12 ac · Built 2002
26 HEMLOCK RD
$472,150 · 3.43 ac · Built 1972
27 HEMLOCK RD
$275,940 · 1.2 ac · Built 1950
28 HEMLOCK RD
$397,530 · 3.05 ac · Built 1974