Assessed value
$482,790
$313,110 bldg · $161,560 land
Acreage
3.48 ac
$138,733 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1969
2,964 sqft
Owner mailing
New York, NY
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 1969
- Living area
- 2,964 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Wood Shingles/Stone
- Heat
- Forced Hot Air · Propane Gas
Recorded sales
May 14, 2020
— GREENE KELLY & DAVID A
Bk/Pg 0129/0628
Aug 29, 2017
— NEAHUSAN KELLY & GREENE DAVID A
Bk/Pg 0125/0223
Sep 4, 2015
— TERWILLIGER DONALD L & MARGUERITE M
Bk/Pg 0121/1178
May 17, 2007
— TERWILLIGER DONALD L & MARGUERITE M
Bk/Pg 0103/0799
Sep 21, 1999
— SOLOFF BARRY & MARCIA
Bk/Pg 0075/0873
Jan 7, 1993
— MOLITERNO CARMINE A & EVELYN R
Bk/Pg 0061/0275
More on Bacon Rd
12 BACON RD
$524,160 · 3.6 ac · Built 1986
18 BACON RD
$530,530 · 3.75 ac · Built 1987
22 BACON RD
$382,690 · 3.03 ac · Built 1986
25 BACON RD
$271,390 · 21 ac
26 BACON RD
$621,810 · 6.05 ac · Built 1994
34 BACON RD
$589,190 · 3.77 ac · Built 1994
36 BACON RD
$575,820 · 4.34 ac · Built 1998
42 BACON RD
$341,180 · 4.34 ac · Built 1995