Assessed value
$575,820
$399,840 bldg · $168,770 land
Acreage
4.34 ac
$132,677 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1998
3,313 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 1998
- Living area
- 3,313 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Vinyl Siding
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Jan 8, 1998
— GALINSKY SHERRI &
Bk/Pg 0070/0566
May 14, 1981
— KRATZER JOAN ET AL
Bk/Pg 0039/0908
More on Bacon Rd
12 BACON RD
$524,160 · 3.6 ac · Built 1986
18 BACON RD
$530,530 · 3.75 ac · Built 1987
22 BACON RD
$382,690 · 3.03 ac · Built 1986
25 BACON RD
$271,390 · 21 ac
26 BACON RD
$621,810 · 6.05 ac · Built 1994
34 BACON RD
$589,190 · 3.77 ac · Built 1994
42 BACON RD
$341,180 · 4.34 ac · Built 1995
52 BACON RD
$277,340 · 3 ac · Built 1930