Assessed value
$292,810
$187,740 bldg · $105,070 land
Acreage
3.01 ac
$97,279 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1977
2,136 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Ranch
- Year built
- 1977
- Living area
- 2,136 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Wood Shingles/Brick
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Oct 14, 1999
— CAMINITI SUSAN
Bk/Pg 0075/1005
More on Transylvania Rd
4 TRANSYLVANIA RD
$5,460 · 0.65 ac
8 TRANSYLVANIA RD
$537,110 · 3.01 ac · Built 1992
18 TRANSYLVANIA RD
$398,720 · 3.02 ac · Built 1996
24 TRANSYLVANIA RD
$380,940 · 3.05 ac · Built 1997
32 TRANSYLVANIA RD
$631,750 · 3.06 ac · Built 1992
34 TRANSYLVANIA RD
$474,320 · 5.09 ac · Built 1992
36 TRANSYLVANIA RD
$349,650 · 4.7 ac · Built 1973
39 TRANSYLVANIA RD
$358,330 · 3.11 ac · Built 2000