Assessed value
$897,890
$574,280 bldg · $276,010 land
Acreage
4.61 ac
$194,770 / ac
Land use
Residential
C
Year built
2000
3,788 sqft
Owner mailing
PO BOX 169, ROXBURY, CT 06783
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Contemporary
- Year built
- 2000
- Living area
- 3,788 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Wood Shingles
- Heat
- Forced Hot Air · Propane Gas
Recorded sales
Feb 18, 2025
— CORBO ANGELO RALPH JR REVOCABLE TRUST
Bk/Pg 0138/0231
Feb 7, 2013
— CORBO ANGELO RALPH JR
Bk/Pg 0117/0149
Jan 2, 2002
— CORBO NATALIE A & ANGELO RALPH JR
Bk/Pg 0081/1167
Jul 22, 1999
— CORBO NATALIE A
Bk/Pg 0075/0330
More on Grassy Hill Rd
12 GRASSY HILL RD
$791,700 · 6 ac · Built 1996
20 GRASSY HILL RD
$934,710 · 3 ac · Built 1988
26 GRASSY HILL RD
$906,010 · 21.8 ac · Built 2002
28 GRASSY HILL RD
$693,770 · 4.53 ac · Built 2000
32 GRASSY HILL RD
$1,176,770 · 7.92 ac · Built 2002
59 GRASSY HILL RD
$1,820 · 3 ac
60 GRASSY HILL RD
$1,493,590 · 27.97 ac · Built 1986
65 GRASSY HILL RD
$685,020 · 3 ac · Built 2001