Assessed value
$572,110
$353,150 bldg · $162,470 land
Acreage
3.59 ac
$159,362 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1975
2,392 sqft
Owner mailing
Brooklyn, NY
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Traditional
- Year built
- 1975
- Living area
- 2,392 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Vertical Siding
- Heat
- Radiant Floor · Oil
Recorded sales
Mar 24, 2016
— BOUW KAMIEL R &
Bk/Pg 0122/0994
Sep 27, 2011
— 105 CHALYBES LLC
Bk/Pg 0113/0745
Jan 14, 1993
— ALPERT EUGENE O & LENORE B
Bk/Pg 0059/0299
More on Chalybes Rd West
57 CHALYBES RD WEST
$271,180 · 1.81 ac · Built 1959
60 CHALYBES RD WEST
$458,010 · 3 ac · Built 1974
64 CHALYBES RD WEST
$333,480 · 2.84 ac · Built 1975
65 CHALYBES RD WEST
$326,410 · 4 ac · Built 1958
68 CHALYBES RD WEST
$693,770 · 8.27 ac · Built 2002
71 CHALYBES RD WEST
$1,595,510 · 5.91 ac · Built 2002
80 CHALYBES RD WEST
$669,830 · 5.02 ac · Built 1984
81 CHALYBES RD WEST
$173,320 · 4.01 ac