Assessed value
$1,064,910
$834,750 bldg · $214,760 land
Acreage
4.4 ac
$242,025 / ac
Land use
Residential
C
Year built
2002
4,627 sqft
Owner mailing
194 APPLE LN, ROXBURY, CT 06783
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 2002
- Living area
- 4,627 sqft · 1.8 stories
- Exterior
- Clapboards/Vertical Siding
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
May 17, 2019
— LOGAN CHILDREN TRUST AGREEMENT
Bk/Pg 0127/0875
Mar 9, 2001
— LOGAN JOANNE M
Bk/Pg 0078/1033
Jan 23, 2001
— LOGAN JOHN E & JOANNE M
Bk/Pg 0078/0728
Sep 10, 1999
— MAURER JOHN B
Bk/Pg 0075/0823
Jul 8, 1999
— BABLONKA JAMES R
Bk/Pg 0075/0132
More on Apple Ln
7 APPLE LN
$381,570 · 10.52 ac · Built 1954
17 APPLE LN
$343,700 · 2.5 ac · Built 1960
18 APPLE LN
$482,020 · 16.02 ac · Built 2017
27 APPLE LN
$2,453,220 · 50.45 ac · Built 1988
28 APPLE LN
$442,610 · 5.99 ac · Built 1967
29 APPLE LN
$340,760 · 4.2 ac · Built 1987
30 APPLE LN
$858,690 · 3.01 ac · Built 2020
31 APPLE LN
$318,080 · 2 ac · Built 1948