Assessed value
$977,480
$699,160 bldg · $218,400 land
Acreage
4 ac
$244,370 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1974
2,819 sqft
Owner mailing
New York, NY
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 1974
- Living area
- 2,819 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Wood Shingles
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Jun 6, 2017
— GOLDBERG NOAH &
Bk/Pg 0124/1048
May 3, 2011
— SMITH ADAM & MELANIE DAYANI
Bk/Pg 0112/1022
Jun 3, 2008
— MANNES ELENA S
Bk/Pg 0106/0150
Nov 16, 2006
— WOROBEL STEPHAN
Bk/Pg 0102/0145
More on Grassy Hill Rd
12 GRASSY HILL RD
$791,700 · 6 ac · Built 1996
20 GRASSY HILL RD
$934,710 · 3 ac · Built 1988
26 GRASSY HILL RD
$906,010 · 21.8 ac · Built 2002
28 GRASSY HILL RD
$693,770 · 4.53 ac · Built 2000
30 GRASSY HILL RD
$897,890 · 4.61 ac · Built 2000
32 GRASSY HILL RD
$1,176,770 · 7.92 ac · Built 2002
59 GRASSY HILL RD
$1,820 · 3 ac
60 GRASSY HILL RD
$1,493,590 · 27.97 ac · Built 1986