Assessed value
$611,800
$415,590 bldg · $176,960 land
Acreage
3.44 ac
$177,849 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1965
3,055 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Ranch
- Year built
- 1965
- Living area
- 3,055 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Forced Hot Air · Propane Gas
Recorded sales
Nov 20, 2003
— CALCAGNI STEPHEN M & PATRICIA BELLE
Bk/Pg 0091/1239
Oct 28, 1999
— POMPOSELLO PATRICIA LAWRENCE
Bk/Pg 0075/1140
Jul 13, 1979
— BEAUVAIS RICHARD & PHYLLIS
Bk/Pg 0038/0201
More on Bacon Rd
12 BACON RD
$524,160 · 3.6 ac · Built 1986
18 BACON RD
$530,530 · 3.75 ac · Built 1987
22 BACON RD
$382,690 · 3.03 ac · Built 1986
25 BACON RD
$271,390 · 21 ac
26 BACON RD
$621,810 · 6.05 ac · Built 1994
34 BACON RD
$589,190 · 3.77 ac · Built 1994
36 BACON RD
$575,820 · 4.34 ac · Built 1998
42 BACON RD
$341,180 · 4.34 ac · Built 1995