Assessed value
$363,440
$227,990 bldg · $112,280 land
Acreage
3.87 ac
$93,912 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1972
1,797 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Ranch
- Year built
- 1972
- Living area
- 1,797 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Mar 4, 1999
— ADILETTI DENIS M & LAUREN J
Bk/Pg 0074/0040
Dec 30, 1997
— ADILETTI DENIS M
Bk/Pg 0070/0516
Feb 20, 1996
— ADILETTI DENIS M & CAROLYN
Bk/Pg 0066/0038
More on Southbury Rd
3 SOUTHBURY RD
$817,390 · 2 ac · Built 1796
4 SOUTHBURY RD
$393,960 · 2.09 ac · Built 1770
8 SOUTHBURY RD
$376,250 · 1.89 ac · Built 1790
9 SOUTHBURY RD
$206,710 · 1.04 ac · Built 1830
13 SOUTHBURY RD
$319,340 · 2.49 ac · Built 1923
20 SOUTHBURY RD
$266,000 · 1.7 ac · Built 1800
21 SOUTHBURY RD
$230,020 · 2.5 ac · Built 1930
23 SOUTHBURY RD
$215,600 · 0.5 ac · Built 1840