Assessed value
$912,310
$680,750 bldg · $198,800 land
Acreage
6.07 ac
$150,298 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1974
4,936 sqft
Owner mailing
New York, NY
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Cape
- Year built
- 1974
- Living area
- 4,936 sqft · 1.5 stories
- Exterior
- Vertical Siding
- Heat
- Hot Water · Propane Gas
Recorded sales
Apr 16, 2019
— MAGLARAS CONSTANTINOS &
Bk/Pg 0127/0647
Feb 13, 2018
— SMITH LISA S TRUSTEE
Bk/Pg 0125/0980
Jul 22, 2008
— SMITH SAM B & LISA S AS TRUSTEES OF
Bk/Pg 0106/0596
Dec 18, 2007
— SMITH SAM B & LISA S
Bk/Pg 0105/0055
Nov 2, 2000
— SCHINKE STEVEN P & MARY B
Bk/Pg 0078/0090
More on Davenport Rd
1 DAVENPORT RD
$682,080 · 4.12 ac · Built 1846
5 DAVENPORT RD
$532,070 · 10.92 ac · Built 1987
31 DAVENPORT RD
$279,720 · 6.03 ac · Built 1978
37 DAVENPORT RD
$455,350 · 9.49 ac · Built 1996
39 DAVENPORT RD
$385,000 · 8.6 ac · Built 1964
45 DAVENPORT RD
$545,860 · 8.04 ac · Built 1971
67 DAVENPORT RD
$750,750 · 16.03 ac · Built 1971
73 DAVENPORT RD
$784,350 · 4 ac · Built 1985