Assessed value
$455,350
$183,330 bldg · $266,070 land
Acreage
9.49 ac
$47,982 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1996
1,168 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Cape
- Year built
- 1996
- Living area
- 1,168 sqft · 1.5 stories
- Exterior
- Wood Shingles
- Heat
- Forced Hot Air · Propane Gas
Recorded sales
Oct 14, 2021
— BANKS JONATHAN
Bk/Pg 0133/0670
Sep 10, 2013
— JOHNSON ELIOT B & STEPHANIE G
Bk/Pg 0118/0580
Feb 19, 2009
— SWANSON PAUL M II
Bk/Pg 0107/0630
Nov 9, 1993
— SWANSON PAUL M II
Bk/Pg 0061/0122
More on Davenport Rd
1 DAVENPORT RD
$682,080 · 4.12 ac · Built 1846
5 DAVENPORT RD
$532,070 · 10.92 ac · Built 1987
6 DAVENPORT RD
$912,310 · 6.07 ac · Built 1974
31 DAVENPORT RD
$279,720 · 6.03 ac · Built 1978
39 DAVENPORT RD
$385,000 · 8.6 ac · Built 1964
45 DAVENPORT RD
$545,860 · 8.04 ac · Built 1971
67 DAVENPORT RD
$750,750 · 16.03 ac · Built 1971
73 DAVENPORT RD
$784,350 · 4 ac · Built 1985