Assessed value
$365,190
$117,460 bldg · $247,730 land
Acreage
38.75 ac
$9,424 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1850
1,614 sqft
Owner mailing
Norwalk, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Antique
- Year built
- 1850
- Living area
- 1,614 sqft · 1.5 stories
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Dec 11, 2008
— MCLEAN ALAN H
Bk/Pg 0107/0188
Feb 22, 2007
— MCLEAN ALAN H & EDWARD C
Bk/Pg 0102/1196
Dec 1, 2004
— MCLEAN LOUISE H ESTATE
Bk/Pg 0095/1156
More on Battleswamp Rd
10 BATTLESWAMP RD
$500,570 · 8.15 ac · Built 1985
26 BATTLESWAMP RD
$630,420 · 6.17 ac · Built 2004
32 BATTLESWAMP RD
$826,140 · 3.47 ac · Built 1795
39 BATTLESWAMP RD
$324,240 · 18.54 ac
46 BATTLESWAMP RD
$1,179,430 · 7.25 ac · Built 1989
51 BATTLESWAMP RD
$1,666,700 · 6.88 ac · Built 1998
60 BATTLESWAMP RD
$2,426,340 · 17.41 ac · Built 1988
67 BATTLESWAMP RD
$2,574,670 · 10.16 ac · Built 1990