Assessed value
$347,900
$229,740 bldg · $118,160 land
Acreage
3 ac
$115,967 / ac
Land use
Residential
B
Year built
1978
1,900 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Ranch
- Year built
- 1978
- Living area
- 1,900 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Wood Shingles/Vertical Siding
- Heat
- Forced Hot Air · Propane Gas
Recorded sales
Nov 19, 2020
— RUSSELL GRANT
Bk/Pg 0130/1220
Sep 25, 2018
— LOBDELL CHARLES P
Bk/Pg 0126/0839
Dec 20, 2013
— LOBDELL CHARLES P &
Bk/Pg 0119/0045
Jul 27, 2004
— LOBDELL CHARLES P
Bk/Pg 0094/0954
Jul 11, 2002
— LOBDELL CHARLES P &
Bk/Pg 0084/0225
Apr 12, 1995
— LOBDELL CHARLES P
Bk/Pg 0064/0154
More on South St
3 SOUTH ST
$917,980 · 9.7 ac · Built 1784
7 SOUTH ST
$1,183,070 · 5.6 ac · Built 1879
8 SOUTH ST
$334,390 · 0.49 ac · Built 1906
13 SOUTH ST
$299,320 · 0.41 ac · Built 1850
14 SOUTH ST
$2,296,280 · 5 ac · Built 1941
15 SOUTH ST
$156,380 · 3.64 ac
16 SOUTH ST
$400,820 · 3.71 ac · Built 1888
18 SOUTH ST
$423,080 · 2 ac · Built 1825