Assessed value
$634,340
$520,170 bldg · $114,170 land
Acreage
4.09 ac
$155,095 / ac
Land use
Residential
C
Year built
2000
3,919 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 2000
- Living area
- 3,919 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Brick
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Dec 3, 2002
— STANLEY DIANE V
Bk/Pg 0086/0046
May 15, 1997
— PINTO ITZHAK
Bk/Pg 0068/0759
Jan 8, 1987
— MURKLAND JEAN
Bk/Pg 0050/0421
More on Mallory Rd
8 MALLORY RD
$2,097,690 · 6.05 ac · Built 1987
11 MALLORY RD
$94,640 · 4.27 ac
18 MALLORY RD
$955,850 · 4 ac · Built 1750
36 MALLORY RD
$301,560 · 20.4 ac · Built 2022
41 MALLORY RD
$726,740 · 3 ac · Built 1987
44 MALLORY RD
$277,550 · 3 ac · Built 1985
53 MALLORY RD
$411,250 · 3 ac · Built 1998
54 MALLORY RD
$296,310 · 3 ac · Built 1985