Assessed value
$542,710
$353,360 bldg · $165,550 land
Acreage
3.96 ac
$137,048 / ac
Land use
Residential
A
Year built
1997
2,040 sqft
Owner mailing
Brooklyn, NY
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Cape
- Year built
- 1997
- Living area
- 2,040 sqft · 1.5 stories
- Exterior
- Vinyl Siding
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
May 5, 2022
— FROUGE TONY
Bk/Pg 0134/0743
Mar 27, 2014
— ST JAMES DAMIEN
Bk/Pg 0119/0620
May 24, 1996
— ST JAMES DAMIEN & RAMONA
Bk/Pg 0066/0503
More on Hemlock Rd
2 HEMLOCK RD
$322,490 · 1.26 ac · Built 1870
3 HEMLOCK RD
$819,280 · 4.65 ac · Built 1867
12 HEMLOCK RD
$366,240 · 2.32 ac · Built 1956
17 HEMLOCK RD
$1,172,080 · 19.46 ac · Built 1987
23 HEMLOCK RD
$605,010 · 19.12 ac · Built 2002
26 HEMLOCK RD
$472,150 · 3.43 ac · Built 1972
27 HEMLOCK RD
$275,940 · 1.2 ac · Built 1950
28 HEMLOCK RD
$397,530 · 3.05 ac · Built 1974