Assessed value
$2,192,750
$1,755,110 bldg · $360,360 land
Acreage
11.35 ac
$193,194 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1872
3,678 sqft
Owner mailing
459 COLUMBUS AVE UNIT 110, NEW YORK, NY 10024
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Antique
- Year built
- 1872
- Living area
- 3,678 sqft · 1.5 stories
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Jun 25, 2021
— TIDDLEY POM LLC
Bk/Pg 0132/0826
Jun 11, 2020
— HASELTINE WILLIAM A 2001 REVOCABLE TRUST
Bk/Pg 0129/0826
Sep 27, 2011
— KROLL ALAN D TRUSTEE
Bk/Pg 0113/0750
Sep 27, 2011
— CARHART MARK M & SABRINA C
Bk/Pg 0113/0748
Oct 21, 2010
— OBRIEN JOSEPH W ESTATE
Bk/Pg 0111/0925
Dec 10, 1970
— OBRIEN JOSEPH W
Bk/Pg 0031/0511
More on Painter Hill Rd
6 PAINTER HILL RD
$1,085,840 · 6.03 ac · Built 1882
20 PAINTER HILL RD
$370,300 · 25.7 ac
23 PAINTER HILL RD
$416,570 · 3 ac · Built 1990
31 PAINTER HILL RD
$314,790 · 3.05 ac · Built 1986
37 PAINTER HILL RD
$445,620 · 2.62 ac · Built 1987
91 PAINTER HILL RD
$2,291,520 · 51.1 ac · Built 1850
102 PAINTER HILL RD
$2,315,530 · 94.9 ac · Built 1950
154 PAINTER HILL RD
$626,780 · 4.52 ac · Built 2001