Assessed value
$298,760
$101,920 bldg · $187,880 land
Acreage
4.74 ac
$63,030 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1957
960 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Ranch
- Year built
- 1957
- Living area
- 960 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Wood Shingles
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Dec 6, 2022
— KEARNEY STEVEN W
Bk/Pg 0135/0765
May 13, 2008
— KEARNEY ELIZABETH & STEVEN
Bk/Pg 0105/1221
Apr 30, 2002
— MELITA ELIZABETH &
Bk/Pg 0083/0438
More on Flag Swamp Rd
1 FLAG SWAMP RD
$427,910 · 3 ac · Built 1930
5 FLAG SWAMP RD
$613,060 · 3.33 ac · Built 1975
15 FLAG SWAMP RD
$435,540 · 4.46 ac · Built 1973
17 FLAG SWAMP RD
$1,113,140 · 2.5 ac · Built 1978
27 FLAG SWAMP RD
$1,228,920 · 6.5 ac · Built 1991
31 FLAG SWAMP RD
$339,290 · 3.23 ac · Built 1970
39 FLAG SWAMP RD
$768,950 · 9.09 ac · Built 2008
43 FLAG SWAMP RD
$345,240 · 9.97 ac · Built 1981