Assessed value
$599,550
$472,290 bldg · $127,260 land
Acreage
7 ac
$85,650 / ac
Land use
Residential
C
Year built
2025
2,664 sqft
Owner mailing
Estero, FL
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Contemporary
- Year built
- 2025
- Living area
- 2,664 sqft · 1.0 story
- Heat
- Radiant · Propane Gas
Recorded sales
May 9, 2024
— ZEVETCHIN DAVID
Bk/Pg 0137/0059
Dec 30, 2014
— SHEPAUG VALLEY BIBLE CHURCH INC
Bk/Pg 0120/0920
Mar 27, 2014
— ORZECH FARM LLC
Bk/Pg 0119/0627
Mar 27, 2014
— GREY ROBERT C ET AL
Bk/Pg 0119/0626
Aug 26, 2008
— ORZECH EDWARD F ESTATE
Bk/Pg 0106/0829
Nov 30, 2000
— ORZECH EDWARD F
Bk/Pg 0078/0309
Jun 23, 2000
— ORZECH EDWARD F &
Bk/Pg 0077/0584
Mar 30, 2000
— ORZECH EDWARD F &
Bk/Pg 0076/1115
More on Baker Rd
6 BAKER RD
$695,800 · 3 ac · Built 1995
10 BAKER RD
$327,670 · 3.71 ac · Built 1850
16 BAKER RD
$359,380 · 4.01 ac · Built 1967
17 BAKER RD
$496,440 · 10 ac · Built 1700
24 BAKER RD
$286,300 · 4.28 ac · Built 1900
32 BAKER RD
$172,760 · 0.77 ac · Built 1930
41 BAKER RD
$300,300 · 2.5 ac · Built 1957
43 BAKER RD
$131,390 · 15.73 ac