Assessed value
$308,840
$151,340 bldg · $157,500 land
Acreage
3 ac
$102,947 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1957
1,389 sqft
Owner mailing
Washington, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Ranch
- Year built
- 1957
- Living area
- 1,389 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Wood Shingles
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Apr 2, 1976
— PASCAL ANN CASEY & JOHN K
Bk/Pg 0035/0516
More on Rocky Mountain Rd
12 ROCKY MOUNTAIN RD
$388,780 · 5.01 ac · Built 1967
17 ROCKY MOUNTAIN RD
$322,000 · 4.87 ac · Built 1968
23 ROCKY MOUNTAIN RD
$298,830 · 5.34 ac · Built 1986
29 ROCKY MOUNTAIN RD
$408,310 · 5.12 ac · Built 1989
33 ROCKY MOUNTAIN RD
$386,680 · 4.56 ac · Built 1966
36 ROCKY MOUNTAIN RD
$336,350 · 7.32 ac · Built 1992
38 ROCKY MOUNTAIN RD
$326,130 · 7.89 ac · Built 1990
41 ROCKY MOUNTAIN RD
$275,380 · 3 ac · Built 1965