Assessed value
$406,000
$192,640 bldg · $213,360 land
Acreage
4.97 ac
$81,690 / ac
Land use
Residential
A
Year built
1972
1,802 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Contemporary
- Year built
- 1972
- Living area
- 1,802 sqft · 1.5 stories
- Exterior
- Vertical Siding
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
May 1, 1997
— POKRYWKA ALBERT S & KIMBERLY
Bk/Pg 0068/0641
Jan 20, 1978
— POKRYWKA ALBERT S
Bk/Pg 0037/0626
More on Chalybes Rd
5 CHALYBES RD
$1,688,890 · 3.5 ac · Built 1795
8 CHALYBES RD
$169,120 · 2 ac · Built 1980
11 CHALYBES RD
$260,120 · 5.71 ac · Built 1985
13 CHALYBES RD
$327,670 · 2.05 ac · Built 1960
15 CHALYBES RD
$316,680 · 6.03 ac · Built 1992
20 CHALYBES RD
$397,670 · 6.22 ac · Built 1977
23 CHALYBES RD
$266,140 · 2.07 ac · Built 1965
32 CHALYBES RD
$939,610 · 7.01 ac · Built 2000