Assessed value
$782,390
$660,660 bldg · $121,730 land
Acreage
4.62 ac
$169,348 / ac
Land use
Residential
C
Year built
2002
3,654 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Ranch
- Year built
- 2002
- Living area
- 3,654 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Stucco
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Nov 21, 2000
— ZALOUMIS PAUL & SHIRLEY
Bk/Pg 0078/0276
Oct 27, 1998
— TRANSBURY EVELOPMENT CO LLC
Bk/Pg 0072/0911
More on Southbury Rd
3 SOUTHBURY RD
$817,390 · 2 ac · Built 1796
4 SOUTHBURY RD
$393,960 · 2.09 ac · Built 1770
8 SOUTHBURY RD
$376,250 · 1.89 ac · Built 1790
9 SOUTHBURY RD
$206,710 · 1.04 ac · Built 1830
13 SOUTHBURY RD
$319,340 · 2.49 ac · Built 1923
20 SOUTHBURY RD
$266,000 · 1.7 ac · Built 1800
21 SOUTHBURY RD
$230,020 · 2.5 ac · Built 1930
23 SOUTHBURY RD
$215,600 · 0.5 ac · Built 1840