Assessed value
$522,970
$522,970 land
Acreage
65.02 ac
$8,043 / ac
Land use
Residential
C
Year built
—
Owner mailing
6 MINE HILL RD, ROXBURY, CT 06783
Different from property address (absentee owner)
Recorded sales
Dec 20, 2024
— ROXBURY LAND TRUST INC
Bk/Pg 0137/1107
Dec 20, 2024
— WEINBERG H BARBARA REVOCABLE TRUST
Bk/Pg 0137/1097
Jun 1, 2018
— WEINBERG H BARBARA REVOCABLE TRUST
Bk/Pg 0126/0293
May 17, 2018
— WEINBERG H BARBARA AS TRUSTEE &
Bk/Pg 0126/0201
May 17, 2018
— WEINBERG H BARBARA AS TRUSTEE &
Bk/Pg 0126/0196
Feb 28, 2002
— WEINBERG MICHAEL B & H BARBARA
Bk/Pg 0082/0641
Sep 8, 1998
— WEINBERG H BARBARA
Bk/Pg 0072/0617
Dec 30, 1997
— WEINBERG H BARBARA & MICHAEL B
Bk/Pg 0070/0496
Jul 21, 1992
— CTB VENTURES 47 INC
Bk/Pg 0058/0177
More on Southbury Rd
3 SOUTHBURY RD
$817,390 · 2 ac · Built 1796
4 SOUTHBURY RD
$393,960 · 2.09 ac · Built 1770
8 SOUTHBURY RD
$376,250 · 1.89 ac · Built 1790
9 SOUTHBURY RD
$206,710 · 1.04 ac · Built 1830
13 SOUTHBURY RD
$319,340 · 2.49 ac · Built 1923
20 SOUTHBURY RD
$266,000 · 1.7 ac · Built 1800
21 SOUTHBURY RD
$230,020 · 2.5 ac · Built 1930
23 SOUTHBURY RD
$215,600 · 0.5 ac · Built 1840