Assessed value
$1,779,890
$1,288,840 bldg · $466,060 land
Acreage
21.11 ac
$84,315 / ac
Land use
Residential
C
Year built
2001
5,828 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Custom Design
- Year built
- 2001
- Living area
- 5,828 sqft · 1.5 stories
- Exterior
- Clapboards/Stone
- Heat
- Forced Hot Air · Propane Gas
Recorded sales
Jun 12, 2020
— KOVAC ALLEN &
Bk/Pg 0133/0503
Nov 22, 2017
— KOVAC ALLEN
Bk/Pg 0123/1105
Sep 5, 2012
— KOVAC ALLEN
Bk/Pg 0115/1173
May 18, 2010
— KOVAC ALLEN
Bk/Pg 0110/1133
Apr 22, 2010
— LASALLE BANK NA AS TRUSTEE
Bk/Pg 0110/0718
Mar 7, 2000
— PETER WARREN H & DENISE M
Bk/Pg 0076/0772
Jun 18, 1991
— ORLANDI ROBERT J & ANNA B
Bk/Pg 0056/0377
More on Forest Farm Dr
21 FOREST FARM DR
$615,860 · 10.11 ac · Built 2003
29 FOREST FARM DR
$966,070 · 10.29 ac · Built 2002
38 FOREST FARM DR
$3,710 · 13.6 ac
83 FOREST FARM DR
$2,027,060 · 18.82 ac · Built 2005
FOREST FARM DR
$2,800 · 10.13 ac
FOREST FARM DR
$217,630 · 10.71 ac
FOREST FARM DR
$1,750 · 6.5 ac
FOREST FARM DR
$140 · 0.43 ac