Assessed value
$507,430
$236,040 bldg · $262,430 land
Acreage
9.37 ac
$54,155 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1955
2,284 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Ranch
- Year built
- 1955
- Living area
- 2,284 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Wood Shingles
- Heat
- Hot Water · Propane Gas
Recorded sales
Oct 16, 2003
— NECIO MARK A
Bk/Pg 0091/0695
Jun 15, 2003
— NECIO DEBORAH M & MARK A
Bk/Pg 0089/1212
Jun 15, 1999
— NECIO DEBORAH M
Bk/Pg 0074/0831
Feb 16, 1993
— NECIO MARK A & DEBORAH M
Bk/Pg 0059/0471
More on Squire Rd
11 SQUIRE RD
$590,520 · 4 ac · Built 1930
12 SQUIRE RD
$1,389,570 · 25.51 ac · Built 1991
23 SQUIRE RD
$2,249,590 · 46.88 ac · Built 1990
30 SQUIRE RD
$864,080 · 10 ac · Built 1850
31 SQUIRE RD
$817,740 · 18.69 ac · Built 1983
41 SQUIRE RD
$402,430 · 3 ac · Built 1930
42 SQUIRE RD
$964,110 · 6.5 ac · Built 1860
43 SQUIRE RD
$1,293,250 · 8.83 ac · Built 1940