Assessed value
$338,380
$185,430 bldg · $148,050 land
Acreage
2.28 ac
$148,412 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1983
2,049 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Cape
- Year built
- 1983
- Living area
- 2,049 sqft · 1.5 stories
- Exterior
- Aluminum Siding
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Nov 2, 2017
— BROWN JOSHUA & RACHELLE
Bk/Pg 0125/0537
Nov 13, 1972
— J M SCOTT ASSOC INC
Bk/Pg 0028/0401
More on Davenport Rd
1 DAVENPORT RD
$682,080 · 4.12 ac · Built 1846
5 DAVENPORT RD
$532,070 · 10.92 ac · Built 1987
6 DAVENPORT RD
$912,310 · 6.07 ac · Built 1974
31 DAVENPORT RD
$279,720 · 6.03 ac · Built 1978
37 DAVENPORT RD
$455,350 · 9.49 ac · Built 1996
39 DAVENPORT RD
$385,000 · 8.6 ac · Built 1964
45 DAVENPORT RD
$545,860 · 8.04 ac · Built 1971
67 DAVENPORT RD
$750,750 · 16.03 ac · Built 1971