Assessed value
$356,300
$190,470 bldg · $165,830 land
Acreage
3.99 ac
$89,298 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1970
1,568 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Ranch
- Year built
- 1970
- Living area
- 1,568 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Nov 5, 1999
— FALKENBERG NANETTE
Bk/Pg 0075/1153
Aug 3, 1993
— BOSLEY SHIRLEY N
Bk/Pg 0060/0555
More on Davenport Rd
1 DAVENPORT RD
$682,080 · 4.12 ac · Built 1846
5 DAVENPORT RD
$532,070 · 10.92 ac · Built 1987
6 DAVENPORT RD
$912,310 · 6.07 ac · Built 1974
31 DAVENPORT RD
$279,720 · 6.03 ac · Built 1978
37 DAVENPORT RD
$455,350 · 9.49 ac · Built 1996
39 DAVENPORT RD
$385,000 · 8.6 ac · Built 1964
45 DAVENPORT RD
$545,860 · 8.04 ac · Built 1971
67 DAVENPORT RD
$750,750 · 16.03 ac · Built 1971