Assessed value
$619,080
$339,710 bldg · $238,980 land
Acreage
7.33 ac
$84,458 / ac
Land use
Residential
C
Year built
2001
2,847 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 2001
- Living area
- 2,847 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Dec 29, 2021
— ALEXANDER JOHN A &
Bk/Pg 0133/1180
Apr 7, 2000
— PIERSALL BRIAN E & WENDY J
Bk/Pg 0076/1183
Feb 11, 1997
— JVMO LLC
Bk/Pg 0068/0117
More on Painter Ridge Rd
4 PAINTER RIDGE RD
$777,350 · 3.93 ac · Built 1962
17 PAINTER RIDGE RD
$1,942,920 · 23.87 ac · Built 1984
20 PAINTER RIDGE RD
$323,960 · 2.72 ac · Built 1965
24 PAINTER RIDGE RD
$1,528,660 · 4.26 ac · Built 2007
26 PAINTER RIDGE RD
$1,017,100 · 7.42 ac · Built 2015
35 PAINTER RIDGE RD
$712,390 · 8.64 ac · Built 1980
37 PAINTER RIDGE RD
$162,400 · 3 ac
45 PAINTER RIDGE RD
$606,480 · 4.38 ac · Built 2000