Assessed value
$349,510
$98,490 bldg · $247,800 land
Acreage
3.5 ac
$99,860 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1950
1,188 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Ranch
- Year built
- 1950
- Living area
- 1,188 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Forced Hot Air · Oil
Recorded sales
Oct 15, 2014
— YOVAN KURT J
Bk/Pg 0120/0440
Oct 15, 2014
— CANAPARI MAUREEN C & YOVAN KURT J
Bk/Pg 0120/0438
Oct 15, 2014
— CANAPARI MAUREEN C & DECKER HOLLY &
Bk/Pg 0120/0436
May 5, 2011
— CANAPARI MAUREEN C & DECKER HOLLY &
Bk/Pg 0112/1048
Mar 9, 2011
— CANAPARI MAUREEN C & DECKER HOLLY &
Bk/Pg 0112/0606
Nov 17, 2009
— YOVAN ALEXANDER ESTATE
Bk/Pg 0109/0421
Sep 7, 1976
— YOVAN ALEXANDER
Bk/Pg 0035/0826
More on Painter Hill Rd
6 PAINTER HILL RD
$1,085,840 · 6.03 ac · Built 1882
20 PAINTER HILL RD
$370,300 · 25.7 ac
23 PAINTER HILL RD
$416,570 · 3 ac · Built 1990
31 PAINTER HILL RD
$314,790 · 3.05 ac · Built 1986
37 PAINTER HILL RD
$445,620 · 2.62 ac · Built 1987
91 PAINTER HILL RD
$2,291,520 · 51.1 ac · Built 1850
102 PAINTER HILL RD
$2,315,530 · 94.9 ac · Built 1950
154 PAINTER HILL RD
$626,780 · 4.52 ac · Built 2001