Assessed value
$316,400
$199,430 bldg · $105,000 land
Acreage
3 ac
$105,467 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1978
1,922 sqft
Owner mailing
Roxbury, CT
Building
- Style
- Cape
- Year built
- 1978
- Living area
- 1,922 sqft · 1.8 stories
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Jul 15, 2020
— LINDSAY RUDDUCH J
Bk/Pg 0129/1172
Apr 4, 2019
— AMBRUSO MARGARET
Bk/Pg 0127/0605
Feb 2, 1978
— AMBRUSO JOHN R & MARGARET H
Bk/Pg 0037/0390
More on Transylvania Rd
4 TRANSYLVANIA RD
$5,460 · 0.65 ac
8 TRANSYLVANIA RD
$537,110 · 3.01 ac · Built 1992
18 TRANSYLVANIA RD
$398,720 · 3.02 ac · Built 1996
24 TRANSYLVANIA RD
$380,940 · 3.05 ac · Built 1997
32 TRANSYLVANIA RD
$631,750 · 3.06 ac · Built 1992
34 TRANSYLVANIA RD
$474,320 · 5.09 ac · Built 1992
36 TRANSYLVANIA RD
$349,650 · 4.7 ac · Built 1973
39 TRANSYLVANIA RD
$358,330 · 3.11 ac · Built 2000