Assessed value
$454,860
$312,690 bldg · $129,710 land
Acreage
5.94 ac
$76,576 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1998
2,638 sqft
Owner mailing
72 TRANSYLVANIA RD, ROXBURY, CT 06783
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 1998
- Living area
- 2,638 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Vinyl Siding
- Heat
- Hot Water · Oil
Recorded sales
Jul 11, 2013
— PUCKHABER CHARLES & ISABEL LIVING TRUST
Bk/Pg 0118/0101
Jul 16, 1998
— PUCKHABER ISABEL
Bk/Pg 0072/0272
Jun 24, 1997
— PUCKHABER CHARLES & ISABEL
Bk/Pg 0069/0084
More on Transylvania Rd
4 TRANSYLVANIA RD
$5,460 · 0.65 ac
8 TRANSYLVANIA RD
$537,110 · 3.01 ac · Built 1992
18 TRANSYLVANIA RD
$398,720 · 3.02 ac · Built 1996
24 TRANSYLVANIA RD
$380,940 · 3.05 ac · Built 1997
32 TRANSYLVANIA RD
$631,750 · 3.06 ac · Built 1992
34 TRANSYLVANIA RD
$474,320 · 5.09 ac · Built 1992
36 TRANSYLVANIA RD
$349,650 · 4.7 ac · Built 1973
39 TRANSYLVANIA RD
$358,330 · 3.11 ac · Built 2000