Skip to main content

Parcel · Map 16 · Block 031

121 SQUIRE RD

Owner: EINBINDER LEE J & LISA M

Assessed value

$1,274,630

$950,110 bldg · $246,820 land

Acreage

12.05 ac

$105,778 / ac

Land use

Residential

C

Year built

1920

4,591 sqft

Owner mailing

Roxbury, CT

Building

Style
Colonial
Year built
1920
Living area
4,591 sqft · 2.0 stories
Exterior
Clapboards
Heat
Forced Hot Air · Oil

Recorded sales

  1. Nov 5, 1995

    EINBINDER LEE J & LISA M

    Bk/Pg 0065/0485

    $525,000

More on Squire Rd

View source assessor card