Assessed value
$848,680
$494,620 bldg · $313,250 land
Acreage
4.04 ac
$210,069 / ac
Land use
Residential
C
Year built
1967
3,530 sqft
Owner mailing
New York, NY
Different from property address (absentee owner)
Building
- Style
- Ranch
- Year built
- 1967
- Living area
- 3,530 sqft · 1.0 story
- Exterior
- Wood Shingles
- Heat
- Forced Hot Air · Propane Gas
Recorded sales
Jul 17, 2008
— KELTNER PAULA S & THOMAS N JR
Bk/Pg 0106/0560
Jul 30, 2002
— SABAG RICHARD
Bk/Pg 0084/0400
Mar 16, 1999
— BIGGS DANIEL P
Bk/Pg 0074/0105
Aug 4, 1987
— FRYER JUDITH D & BIGGS DANIEL P
Bk/Pg 0049/0579
More on Painter Hill Rd
6 PAINTER HILL RD
$1,085,840 · 6.03 ac · Built 1882
20 PAINTER HILL RD
$370,300 · 25.7 ac
23 PAINTER HILL RD
$416,570 · 3 ac · Built 1990
31 PAINTER HILL RD
$314,790 · 3.05 ac · Built 1986
37 PAINTER HILL RD
$445,620 · 2.62 ac · Built 1987
91 PAINTER HILL RD
$2,291,520 · 51.1 ac · Built 1850
102 PAINTER HILL RD
$2,315,530 · 94.9 ac · Built 1950
154 PAINTER HILL RD
$626,780 · 4.52 ac · Built 2001