Assessed value
$963,060
$658,700 bldg · $210,000 land
Acreage
3 ac
$321,020 / ac
Land use
Residential
C
Year built
2010
3,504 sqft
Owner mailing
ELSINGA GERALDINE ISABEL REVOCABLE TRUST, 102 SQUIRE RD, ROXBURY, CT 06783
Building
- Style
- Colonial
- Year built
- 2010
- Living area
- 3,504 sqft · 2.0 stories
- Exterior
- Clapboards
- Heat
- Hot Water · Propane Gas
Recorded sales
Oct 23, 2015
— ELSINGA HARKE SIEBE REVOCABLE TRUST
Bk/Pg 0122/0176
May 31, 2011
— ELSINGA HARKE S & GERALDINE I
Bk/Pg 0113/0069
Aug 18, 2009
— WOROBEL STEPHAN
Bk/Pg 0108/0936
Feb 25, 2000
— BLANCHARD JEAN R
Bk/Pg 0076/0731
Feb 9, 1993
— GREEN LLOYD G
Bk/Pg 0059/0440
More on Squire Rd
11 SQUIRE RD
$590,520 · 4 ac · Built 1930
12 SQUIRE RD
$1,389,570 · 25.51 ac · Built 1991
23 SQUIRE RD
$2,249,590 · 46.88 ac · Built 1990
30 SQUIRE RD
$864,080 · 10 ac · Built 1850
31 SQUIRE RD
$817,740 · 18.69 ac · Built 1983
41 SQUIRE RD
$402,430 · 3 ac · Built 1930
42 SQUIRE RD
$964,110 · 6.5 ac · Built 1860
43 SQUIRE RD
$1,293,250 · 8.83 ac · Built 1940